Další hobby - Fotografie, Titanic, Versatilka a projekt Tlupa.

Další hobby - Fotografie pro radost

Pěkné fotografie, i černobílé, k vyžádání zdarma, nabídka fotografických služeb s poloprofesionálním fotoaparátem LEICA (Panasonic LX100, MOS 4/3, obj. 24-75 mm, f 1,7), viz fotografie-pro-radost.webnode.cz/

 

Další hobby - Titanic

Mezi mé další koníčky ze studentských dob patří katastrofa Titaniku. Na toto téma jsem napsal i jednu knížku. 

Stručnou historii události naleznete zde: Historie Titaniku - výňatek z knihy.pdf (200863)

Na adrese

 www.palmknihy.cz/detail/ebook_26608/Zkaza_Titanicu_a_jeji_cesky_literarni_a_zurnalisticky_ohlas

naleznete celkem ojedinělou publikaci 

"Zkáza Titaniku a její český literární a žurnalistický ohlas".

Slouka, I.: Zkáza Titaniku a její český literární a žurnalistický ohlas. Freetim(e)publishing, Praha 2013

Počet pramenů: cca 60 + dalších 30 zkoumaných titulů;

Rozsah: 141 stran vč. 20ti obrazových příloh.

Dostává se vám do rukou poměrně unikátní publikace – sonda, jaký ohlas v literatuře a tisku měla katastrofa Titaniku u nás. Páteřní sběr materiálů probíhal v celé jedné dekádě, v letech 1991 – 2001, a práce vznikala ve spolupráci s katedrou české literatury Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě hluboké sondy do literatury a žurnalistiky jsou v práci stručně zmíněny i internetové stránky, hračky, suvenýry, instituce apod., které se týkají Titaniku, a dále je uveden malý průzkum o povědomí veřejnosti o katastrofách. O Titanic se – jak vyplývá z textu výše – velmi intenzivně zajímám, svého času jsem u nás  spoluzakládal občanské sdružení Titanic i muzeum Titaniku v Praze.

Přesto, že stěžejní obsah publikace se týká všeho, co se k Titaniku dalo v českém či slovenském jazyce sehnat k dubnu 2001, poskytne zájemcům o dané téma velmi zajímavé čtení. Bohužel, některé odkazy (např. na internetové stránky, na občanské sdružení, na klub ve V. Libni apod.) jsou již neaktivní, neboť vývojem situace něco vzniká, jiné zaniká. V závěru publikace je kapitola s některými zajímavostmi a aktualizací k polovině roku 2012, tj. ke stému výročí katastrofy.

 

Další hobby - versatilka

Při bosých toulkách v Lysé n.L. jsem objevil, že klasická verzatilka se stále ještě vyrábí a prodává. Tomuto legendárnímu psacímu nástroji jsem založil samostatné webovky:

www.verzatilka-versatilka.webnode.cz

Projekt Tlupa u Zeměráje (okr. Písek) - sportovně rekondiční ozdravný pobyt takřka naprosto přirozeně v pravěku.

TERMÍN: Možná někdy? K 6/5/2019 lidé, zdá se, nedozráli naturistickému pobytu bez civilizačních vymožeností a pobyt se zatím nekoná...

Výkonný ředitel Tlupy: Perlík (p. Luboš), tlupa-2018@seznam.cz, 733 363 711, Centrum regenerace a zdraví Perla, www.masaze-perla.cz.

Podrobnosti viz níže. Přihlášky a informace o platbě viz https://www.masaze-perla.cz/pobyt-tlupa/

Výsledek obrázku pro zákaz hamburgerůVýsledek obrázku pro zakaz obuviVýsledek obrázku pro zákaz mobilní telefon

Výsledek obrázku pro zákaz elektřina Výsledek obrázku pro zákaz auto      Výsledek obrázku pro značka zákaz

Máš po krk nepřirozeného života? Ničí tě neuzemněný život ve městě, plný stresu, hluku, výfukových zplodin a elektrosmogu? Honíš se jak hadr na holi podle toho, kolik ukazují hodiny nebo co je napsáno v diáři? Bolí tě záda či ramena z neustálého nošení zavazadel? Svazuje tě společností vnucené oblečení? Valí se na tebe poukázky, maily, telefonáty, SMSky? Nestíháš jíst a když, tak něco rychlého nezdravého? Nestíháš si jen tak sednout a popovídat s ostatními? Když zapípá někde ptáček, kontroluješ hned mobil, zda ti nepřišla SMS? Chybí ti pohoda, příroda a přírodní život?

Nejsi sám... Důkazem toho, co člověku prospívá a jak je nutné alespoň občas prostě vypnout a jít do přírody,  jsou různé rádoby pravěké tábory, dále pobyty na bio/eko farmách (agroturistika), naturistické koupání apod. V dnešní hektické době plné elektroniky jde přímo o vzácnost v rámci pudu sebezáchovy. Přitom na mnohých "pravěkých" pobytech jsou lidé oblečeni a dokonce i v moderních botách a v zázemí mají teplou sprchu...

Já jsem na tom také tak. Proto jsem se rozhodl rozjet projekt Tlupa. Návrat do pohody a přírody. Takřka totální návrat k přirozenosti, v zásadě naturistický sportovně rekondiční a ozdravný pobyt. Cílem je sehnat tlupu stejně smýšlejících lidiček a párkrát do roka se na  týden či 14 dní vrátit takřka do pravěku. Žít a relaxovat takřka naprosto přirozeným způsobem života. Už jenom myšlenka na takový život je léčivá. Jak to bude vypadat?

Člověk k životu potřebuje světlo, teplo, vodu, vzduch a živiny. Znaky života jsou příjem potravy a vody, dýchání, vylučování. Dále jde např. o pohyb, hygienu a spánek apod...

Světlo: Žádná elektřina. Když ráno vyjde sluníčko, bude světlo. Když večer zapadne, bude prostě tma. Zdravá tma. Věděli jste například, že neustálé světlo (světelný smog) je zdraví škodlivé? Člověk k regeneraci a plnohodnotnému spánku prostě potřebuje tmu... Vědci již dokázali, že přemíra umělého nočního světla může způsobovat cukrovku, obezitu či rakovinu...

Teplo: Žádné pokoje, žádné ústřední vytápění. Pobyty budou v nejteplejších měsících, na zahradě, louce, v lese, ve stodole se senem, slámou. Tedy opět žádná elektřina... Uvidíš, jak se postupně třeba i otužíš. Stan, karimatku, spacák si každý donese vlastní, širák či seno bude erární.

Voda: Žádný tekutý asfalt jako CocaCola a podobné chemické lepeniny, limonády atd. Budeme pít čistou vodu z potůčku anebo ze studny, studánky, popř. balenou z lahví, nejvýše čaj, káva. Voda v přírodní podobě se všemi živinami a mikroorganismy, které tam mají být a které naše tělo a naše imunita má přijímat. Každý si přinese i lahev na přenášení vody.

Vzduch: Žádný velkoměstský smog, výfukové zplodiny. Čistý přírodní vzduch.

Živiny, vč. kojení: Jednou za den-dva někdo z nás zajede do Velkého světa železným ořem pro potraviny. Žádné konzervy, žádné pytlíkové instantní pokrmy z chemičky Spolana Neratovice. Žádná tepelná úprava, kromě táborového ohně. Kvalitní potraviny, co nejméně člověkem zpracované. Zejména syrová zelenina, ovoce, ořechy v celku, ev. syrové maso k opečení, výroba placek ze zrní či špekáčky k opečení apod. Tyto potraviny se např. i rozhází po okolí a rozvěsí po stromech a kdo bude mít hlad, vyjde si do přírody na sběr, jako pravěcí sběrači. I bez omytí tyto potraviny sníme, nejlépe i s jádry, zrníčky a slupkami. Sběr malin, borůvek, lesních jahod, jablek, obilných klasů apod., co bude v okolí, samozřejmostí. Náš trávicí systém a naše imunita opět ozdraví, posílí. Kdo bude chtít sníst ořech, rozlouskne si ho zubama, pěstí nebo kameny. Pokud s tím pak sní trochu hlíny či  písku, je to pro naše tělo jedině dobře. Budou-li přítomny matky s kojenci, bez nesmyslného studu je prostě nakojí.

Vylučování: Žádné vyhřívané a navoněné WC. Někde si určíme a zastíníme plachtou místo, např. v blízkém lese, kde upravíme jámu ev. suchý záchod a kde budeme vylučovat zbytky potravy. Jedinou moderní vymožeností bude toaletní papír a vlhčené ubrousky, které si přineste s sebou. 

Pohyb: Žádná auta. Pokud nebudeme vykonávat ostatní zde zmíněné činnosti (ono také nasycení se sběrem 2x denně a umytí se v rybníku nějakou tu chvíli trvá), budeme se hýbat. Pohybové hry, běh, chůze, plazení, lezení, skákání, dřepění, sedání, lehání, šplhání na stromy, visení, balancování, plavání, hra na lov, vrhání kopí, zápolení, hra na babu, stopování, zajímavé činnosti pro nohy, malování na tělo atp., nápadům se meze nekladou. Mnohé z těchto činností zdravě a přirozeně s trenérem. Součástí budou též výlety po okolí (jen v nejnutnějším středověkém oblečení, bez bot, jen s pytlem na vivendu, doklady a peníze), optimálně návštěva nějakých jeskyní, zřícenin, skanzenů, dále  opalování, ev. ergoterapie (léčba účelnou prací na zahradě)... Viz plánované výlety níže. Tyto činnosti budou tvořit hlavní páteř ozdravného pobytu.  Vstupné si každý bude hradit sám. Výlety budou cca do 15ti km dlouhé. Co nejdříve začněte trénovat chůzi naboso, zásady viz úvodní stránka - powerpointová prezentace. Jako bonus pro vás připravím - samozřejmě jen pro dobrovolníky -  zkoušku odvahy, tj. program k posunutí svých hranic, k překonání strachu: nahou a bosou chůzi ve žhavém uhlí (firewalking) a ve střepech (glasswalking), dále případně (pokud se mi vše podaří sehnat) stání na hřebíkách, lámání hrotem nastaveného šípu krkem. Tento program bude probíhat i v deštivém počasí - v pravěku lidé také museli fungovat, lovit atd. i za deště, lidské tělo je vodotěsné :-)

Hygiena: Žádná koupelna a teplá sprcha, žádné chemikálie, které člověk na sebe patlá. Já např. v koupelně používám až 10 různých chemikálií - zubní pasta, zubní voda, šampon na vlasy, voda na vlasy, holicí pěna, voda po holení, šampon na vlasy, mýdlo na tělo, deodorant, voňavka... Nic takového!! Mýt se budeme pouze vodou ze studny či se automaticky umyjeme při plavání v nějakém rybníku či v řece. Jako zubní kartáček doporučuji kořen  stromu Salvadora persica - viz www.siwak.cz.

Ochrana proti hmyzu a klíšťatům - zkusíme přírodní repelent. Žádnou chemii, která víc otráví člověka než odpudí hmyz. Do stanu doporučuji  připravit si misku či plechovku s vodou a do ní nasypat cca 20ks koření hřebíček. Výpary by měly hmyz odpuzovat. Na tělo doporučuji připravit si buď silný vývar z hřebíčku (a přinést si ve velkém množství v lahvi či v rozprašovači), anebo nechte velké množství hřebíčku 14 dní luhovat v lihu (poslouží i vodka, Alpa) a vyrobit si tak (opět do lahve či do rozprašovače) tinkturu, kterou se pak dá kromě těla postříkat i vchod do stanu či větrací otvor apod., ev. lze do roztoku přidat citronovou šťávu. Lihová tinktura je určena k vnějšímu použití, nikoli k vnitřnímu :-))

Spánek: Spát půjdeme, když se nám bude chtít a sluníčko zajde. Vzbudíme se, když ráno vyjde sluníčko a ptáčci začnou koncertovat. Žádný budík, žádný vřeštící mobil... Žádné pokoje a postele - tlupa bude spát v seně, slámě, na zemi, venku či ve stodole nebo ve vlastním stanu. Maximální civilizační výdobytek stan, karimatka, spacák, které si každý přinese. Přes den necháme stany v lese anebo je sbalíme a schováme do auta. Důležité upozornění: aby byla regenerace těla ve spánku dokonalá, je zapotřebí se i v noci uzemnit (napojit na bioelektrické pole Země) - vezměte si s sebou tedy nějaký holý drát, kovové lanko, řetízek apod., který budete mít v noci na zápěstí a druhý konec bude zahrabán v zemi. Přes den budeme automaticky uzemněni dotykem nahého těla se Zemí, zejména bosou chůzí.

Oblečení: Nebudeme se holit, budeme přírodně zarostlí. Optimálně nebudeme nosit žádné oblečení (tj. tolerance nahoty), maximálně pravěké bederní roušky vlastní výroby... , na našem pozemku a ve volné přírodě bez civilizace budeme chodit zcela nazí či max. v bederní roušce. Svá těla můžeme ozdobit, ale jen přírodními materiály, viz níže. Pouze na nákup do Velkého světa se použije středověké oblečení bez bot a obdobně pouze, přijdeme-li do civilizace, kde bude více těch zvláštních, oblečených, předsudky svázaných a vystresovaných lidí, dáme si středověké suknice, ženy maximálně ještě něco přes prsa ev. košile + nějaký pytel na vivendu, doklady, peníze. Pro ojedinělý případ nouze s sebou i nějaké co nejminimalističtější středověké sandály. Budeme si tolerovat naše těla a přirozenost, nikdo se nikomu nebude posmívat - vždyť každý člověk, mladý či starší, má zadek, každý člověk (i muži) má prsní bradavky, polovina lidstva má penis a ta druhá polovina má vaginu, každý člověk se potí... Nahota zkrátka nebude žádné tabu. Suknice, košile, roušky či ozdoby těla si každý připraví, ozdoby (jako náhrdelníky, náramky, kotníkové náramky, čelenky) pouze z přirodních materiálů, např. kůže, mušle, zuby, kosti, pera..., oblečení nejlépe z primitivních materiálů a primitivních střihů. Postačí i režný pytel s otvory pro krk a ruce či kus plátna na ovinutí pasu. Eventuálně i můžete středověké suknice, košile, pásy přes prsa a vaky na vivendu alespoň s ca měsíčním předstihem objednat u p. Marty Zahálkové, cena suknice 1200kč, košile 1000kč, pás přes prsa 500kč, vak na vivendu 500kč, kontakt viz  www.kiltpocesku.cz/.

Komunita: Pobyt je plánován pro nejméně 10 lidí, horní hranice není omezena. Seznam přihlášených viz níže. Budeme si hodně povídat, zpívat (kdo ovládá kytaru či jiný nástroj, tak vezměte  s sebou), v sedě na zemi, dále např. tancovat. Vymyslíme nějaké rituály, soutěže (např. rozdělání ohně) apod. Každý si zvolí přezdívku, která jej bude charakterizovat. Já např. jsem vysoký a chlupatý, navíc jsem autorem tohoto projektu, budu tedy náčelník Velký Medvěd. Každý muže do tlupy přinést nějaký zdravý a přírodní program, nápad, samoléčebný postup. Nikdo se nikomu nebude pro nic posmívat. Přiměřeně budou platit běžná společenská či hygienická pravidla... V tlupě by měl být pokud možno vyvážený poměr mužů a žen, starších i mladších.

Řeč: Zkusíme si hrát na pralidi i řečí. Jen považte, jaká bude legrace přijít naboso do obchodu v pravěkém oblečení a "My z tlupa Velký Medvěd",  "my chtít něco k jíst", "my dát 3  pazourek" (zkusíme zaplatit nějakými křemeny), "hele, kůže plazit se " (budem ohmatávat pás na zboží), "my mít i zlato" (20kč mince), "vy chtít jen papír s obrázek?" (bankovky)... Takto se zkusíme i domlouvat sami  mezi sebou. Např. když nám lektor pohybu řekne anglický termín  hamstring (práce zadní části stehna), tak uděláme "he???" jako že "my nerozumět". A lektor nám to pak muset vysvětlit "ty jako kopnout tebe do zadek"... Já věřit, že my se tak dost pobavit, už jenom ty posunky a grimasy, když my nenajít vhodné pravěké slovo... :-) Samozřejmě vše dobrovolně po domluvě - kdo se nebude chtít "ztrapňovat" v Penny, nebude k ničemu takovému nucen :-)

A trochu odložené civilizace: Samozřejmě obstarám lékárničku, jsem zdravotník, Perlinka také. Každý si vezme své nejnutnější léky. Pro případ opravdové nouze budeme mít s sebou  mobily (vypnuté!!!!!!!!!!!, komu zazvoní mobil, toho rituálně zmrskáme ;-)), dále doklady, vč. kartičky pojištěnce, peníze atp. Účastník pobytu může nastoupit pouze v případě, že neoplývá žádnou přenosnou infekcí. Pobyt je v zásadě velmi bezpečný (na rozdíl např. od jízdy autem či sjezdového lyžování...), avšak každý se účastní na vlastní riziko, rodiče zodpovídají za děti.

Zdraví: Každý si před pobytem může cíleně zhodnotit své zdraví a po pobytu vyhodnotit (a poslat na nacelnikmedved@seznam.cz), co se subjektivně či objektivně zlepšilo.

BUDEME ŠŤASTNÍ A ZDRAVÍ!

U-HA!

Náčelník Velký Medvěd.

 

Další organizační informace:

Lokalita našeho pobytu: soukromý les o rozloze 4 ha v širším okolí obce Kovářov (okr. Písek; nejde o můj vlastní pozemek, ale o pozemek komerčního subjektu), 400 m.n.m. V okolí jsou krásné louky a rybníky.  Kolem nevede žádná silnice či turistická značka. V blízkosti nejsou žádné domy či větší obce. Tábořit budeme přibližně uprostřed lesa, takže i kdyby někdo šel hliněnou cestou okolo, neuvidí nás.  Les není oplocen, což je ale možná dobře, dá nám to větší pocit svobody, přirozenosti. Místo pro parkování v areálu zážitkového parku Zeměráj, který je poblíž, anebo přímo v lese či u lesa. Přesné místo vč. itineráře příjezdu/příchodu bude sděleno pouze přihlášeným účastníkům. Až těsně k Zeměráji se dá dojít z našeho lesa přírodou bez oblečení.

Foto náš les: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Tlupa_les/

Foto okolí: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Tlupa_okoli/

Foto blízkého parku Zeměráj: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Tlupa_Zemeraj/

Obchody: Milevsko (12 km) Albert (Písecké předměstí 2, 7-20h), Billa (Nádražní 1514, 7-20h), Penny (Darovaná 1, 7-20h). Nákupy potravin (a vody) budou probíhat denně či ob den hromadně, bude tak vše vždy čerstvé.

LPS (lék.pohot.služba) - Poliklinika Milevsko (Jeřábkova 158, 7-min.15h, pohotovost po-pá 18-22 h, víkendy a st.sv. 8-22 h, tel. 382 503 222).

Vlak: Mirovice ca 20km, Milevsko ca 10km. Dopravu na pobyt a z pobytu si každý zajistí sám, ev. dle dohody může někdo motorizovaný dojet pro někoho na nádraží, po předchozí individuální dohodě.

Rybníky: Homole, Kovojka, Velký Smíšek; K některým se dá dojít z našeho lesa přírodou celou cestu bez oblečení.

Fotografování: focení vždy se souhlasem fotografovaných. V případě nahoty zveřejnění pouze se souhlasem dané osoby a ev. s pixelizací rozkroku.

Platba: viz odkaz níže. V ceně je plná penze a program, 8 dní a 7 nocí, tj. v ceně je pobyt na pozemku, strava a pití, program (kromě vstupného do Zeměráje, na rozhlednu atp.), organizace, lektoři, zdravotník; v ceně je dále zahrnuta lekce zdravého chodidla (běžně by stála 500kč/osoba), min. 3 výlety s průvodcem (běžně by stály 300/os.), kurz firewalkingu (běžně stojí 300/os.), kurz glasswalkingu (běžně stojí 150/os.), pohybové lekce (běžně by stály 500/os) atp. Podrobnější informace o platbě, záloze, stornopodmínkách apod. viz www.masaze-perla.cz/pobyt-tlupa/

 

 

V Tlupě jsou již přihlášeni: celkem lidí , z toho mužů , žen , dětí (bude doplněno)

Muži:                                                                                Ženy:

Náčelník Velký Medvěd, zdravotník 40 let.               Perlinka, zdravotník 47 let.

Perlík, výkonný ředitel Tlupy,  50 let.  

 

             

 

            

Fotografie naší lokality a plánovaných výletů, které podle času a chuti absolvujeme:

Náš les

Okolí

Park Zeměráj. Zábavně naučné prvky, archeologie, bludiště, lukostřelba, výroba z hlíny, mletí obilí, zvířata, středověká vesnice, potok a vodní hry, 1km dlouhá hmatová stezka naboso. Vezměte si s sebou peníze na vstupné a na dokoupení relativně levné lukostřelby či výroby amuletů... Sem půjdeme v každém případě.

 

Onen Svět, rozhledna, vezměte si peníze na vstupné. Sem půjdeme v každém případě.

Viklan Kobylí vrch (Radvánov); podle chuti a času.

soutok Otavy (vlevo) a Vltavy, uprostřed hrad Zvíkov

VN Orlík. Podle chuti a času.

Kamenné moře Kněz (Hrazany). Podle chuti a času.

Připravím i glasswalking (v ceně pobytu), kdo bude chtít, vyzkouší si bosou chůzi ve střepech či lehnutí si nahým tělem na střepy. Tento kurz je komerčně velmi žádaný firmami a na festivalech se na to stojí fronty :-)

Připravím i firewalking (v ceně pobytu) - kdo bude chtít, projde se nahý bosýma nohama v ohni. Tento kurz je komerčně velmi žádaný firmami a na festivalech na to stojí fronty.

Připravím i dílnu pro bosé nohy (v ceně pobytu).

Celý týden budeme chodit nonstop bosí. Připravte se na to podle powerpointové prezentace - proklik na úvodní stránce tohoto webu.

 

 

Doporučená literatura:

Eduard Štorch - Lovci mamutů (klasický pravěký román)

Liebermann, D. E.: Příběh evoluce, zdraví a nemoci lidského těla. Příbram, Jan Melvil Publishing 2016. Nesmírně zajímava publikace, psaná odborníkem na slovo vzatým. Má ca 500 stran a je psána srozumitelně, čtivě. I toto dílo jednoznačně potvrzuje škodlivost nošení bot a prospěšnost chození naboso. Dozvíte se o lidoopech a lidech (vzpřímení, strava, lov a sběr, velké mozky, kultura), o zemědělství a průmyslové revoluci (pokrok a dysevoluce, zemědělství, průmysl), o přemíře energie, o důsledcích nepoužívání částí těl, o úskalích novosti a pohodlí či o přežití zdatnějších.

ev.  další prameny viz www.turistikanaboso.cz/prameny/