FOTO

Fotogalerie/alba se dělí na 2 části:

A) Důležité fotogalerie - i když mohou být starší, jsou umístěny nahoře, v části A.

B) Ostatní fotogalerie - i když mohou být novější, jsou zařazeny v části B níže. 

 

A) Stálá důležitá alba - 8 km bosá trasa, nej bosé foto, mezinárodní den turistiky naboso, každoroční výlety, horská turistika naboso, chůze v zimě, DUŠE K., V. KLAUS, hmatová stezka Měšice. Další (i novější) alba viz níže.

 

TOP BAREFOOT PHOTOS - Nejhezčí bosé foto, mix, včetně workshopů, chůze po střepech a žhavém uhlí:

 

(Ilustrační foto z jednoho z letních festivalů - chůze po střepech, glasswalking.)


Top barefoot photos - top galerie, aktualizováno 25.12.2023:

 
DETAILS barefoot - detaily naboso: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/details-barefoot
 
FAKIRS barefoot - fakíři, ležení na střepech (ad glasswalking): www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/fakirs-barefoot
     + circus Le Grando / Hroznova, nalezený na youtubu: www.youtube.com/watch?v=JNln_-zod48  ,
 
FIREWALKING barefoot - naboso ve žhavém uhlí (noha není šmejd): www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/firewalking-barefoot
 
GLASSWALKING barefoot - naboso ve střepech (noha není šmejd): www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/glasswalking-barefoot 
 
GYM barefoot - svobodný tělocvik naboso: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/gym-barefoot
     + circus camp - cirkusový tábor Le Grando, nalezený na youtubu: www.youtube.com/watch?v=_fgBFW3hocA&t=9s
 
INDOOR barefoot - vnitřní prostory svobodně naboso: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/indoor-barefoot-2
 
OUTDOOR barefoot - venku svobodně naboso: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/outdoor-barefoot-a
                                                                                  www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/outdoor-barefoot-b
 
OTHERS barefoot - ostatní související foto: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/others-barefoot
 
SNOW barefoot - naboso v zimě (noha není šmejd): www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/snow-barefoot-2
 
TICKLING barefoot - lechtání 200.000 nervových zakončení: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/tickling-barefoot
 
TOWN barefoot - ve městě svobodně naboso: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/town-barefoot
 
WORKSHOP barefoot - dílna naboso (šikovné nohy): www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/workshop-barefoot-2
 
+ CASTAWAYS ON AN ISLAND - trosečníci na ostrově, film Lord of the flies: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/barefoot-film-lord-of-the-flies
 
 
 
 
 
 
 
***

8 km dlouhá BOSÁ TRASA U PRAHY

 
 
Značeno šipkami Klubu českých turistů :-) , trasu zřídil odbor bosé turistiky KČT (www.kct.cz/bosa-turistika), vč. místopředsedy odboru (Mgr. I. Slouka, www.TuristikaNaboso.cz) a předsedy (Mgr. D. Mrhač, www.bosaturistika.cz).
 

Vedení bosé trasy je navrženo po stávajících TZN (červená, zelená a žlutá mezi rozc. Zálesí, Klánovický les a Cyrilov) v největším (pří)pražském lese – jde o Klánovický les (Vidrholec), největší pražský PP Klánovice-Čihadla, vč. PR Cyrilov. Ca 500 m od vlastního okruhu je východisko TZN u nádraží Praha – Klánovice (hlavní trať na Úvaly – Kolín), u autobusové zastávky. Na samém začátku/konci okruhu je lesní restaurace „Hospoda U lesa“. Na trase jsou četná lesní odpočívadla, několik dětských/fitness hřišť, pozoruhodná kaplička „Výklenková kaple“, zaniklé vesnice  Žák/Hol (NS Klánovickým lesem, vesnice zanikly během třicetileté války kolem r. 1640). Přestože se jedná o frekventovanou (pří)pražskou lokalitu, nejde o přecivilizovaný typ krajiny „městský park“, ale o plnohodnotnou přírodu. Pro bosé nohy je zde prakticky v celém úseku velmi dobrý a hmatově zajímavý rovinatý terén smíšeného lesa, ve výšce ca 250 m.n.m.

Galerie ze slavnostního otevření a doprovodného programu: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/klanovice-2023

Mezinárodní den turistiky naboso - Loučeň, každoročně. Stálé album, další alba, i novější, viz níže.

Reportáž:

Dne 30/7/2016 Mgr. Igor Slouka (www.TuristikaNaboso.cz) pod záštitou Klubu českých turistů zorganizoval na zámku Loučeň 1. ročník Mezinárodního dne turistiky naboso. Akce byla zařazena do mezinárodních akcí KČT a sice pod hlavičkou IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport (nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný, bez omezení věku či výkonnosti).  Návštěvníci se seznámili s novou formou pěší turistiky, zdravou, zajímavou a pohodobou turistikou naboso. Konaly se 2 bosé hromadné výlety, přednáška o chození naboso, dětský bosý běžecký závod a chůze naboso ve střepech i ve žhavých uhlících. Dále se návštěvníci účastnili dílny pro bosé nohy (ca 12 činností nohama pro děti i dospělé), procházení labyrintu poslepu za pomoci hmatové práce nohou, věšení bot na strom botovník, bloudění mezi reflexními body v bludišti ve tvaru bosé stopy, bosé prohlídky zámku s hmatovým překvapením, chůze po hmatovém chodníčku či bosého lezení v lanovém parku. V areálu anglického parku byla také prezentace bosé (barefoot) obuvi, kořenového koberce, prodávaly se šperky na nohy, provádělo se zdobení nohou a mnoho práce měl též reflexní terapeut, který lidem masíroval nohy. Významnou částí programu bylo též vystoupení fakíra a  zámkem Loučeň zajištěný bohatý středověký program ve znamení dětství Karla IV., kterýžto kralevic zde nyní pobíhal také bos. Mezinárodního dne turistiky naboso se zúčastnilo 1189 návštěvníků.

TV reportáž: viz tn.nova.cz/clanek/turistika-na-boso-je-mezi-lidmi-stale-popularnejsi-doporucuji-ji-i-odbornici.html

TV reportáž: viz www.barrandov.tv/video/73436-nase-zpravy-30-7-2016

Fotografie 8. ročník 2023 viz: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/loucen-mdtn-2023

Fotografie 7. ročník 2022 viz: www.rajce.idnes.cz/turistikanaboso/album/loucen-2022

Fotografie 6. ročník 2021 viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/MDTN_Loucen_2021/

Fotogalerie 5. ročník 2020 viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/MDTN_Loucen_2020/

Fotogalerie 4. ročník 2019 viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/mdtn2019/

Fotogalerie 3. ročník 2018: viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/MDTN2018/

Fotogalerie 2. ročník 2017: viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/2._MDTN_2017/

Fotogalerie 1. ročník 2016: viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Loucen_1._MDTN_2016/

 

PROJEKT ROKLING

Můžete se s TuristikouNaboso zapojit i do projektu ROKLING. Můžete si projít již zmapované rokle anebo můžete zmapovat a vložit svou rokli, včetně uvedení, zda je rokle vhodná pro bosou turistiku :-)

Rokling_letak_online.pdf (1958241)www.rokling.cz

Bosá Boseň; stálá galerie, ostatní (i novější) alba viz níže.

Každoroční bosý výlet pro začátečníky i zkušené, pro malé i velké. Vždy koncem léta, Český ráj, obec Boseň.


Fotografie z 3. ročníku - 2019 viz  turistikanaboso.rajce.idnes.cz/bosa_Bosen_2019/  (první sadu fotografií s názvy začínajícími "DSCN..." fotil František Slouka, druhou sadu s názvy začínajícími "P..." Igor Slouka).

Fotografie z 1. ročníku (2015) viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/bosa_Bosen

Fotografie z 2. ročníku (2016): turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosen_2016/

Průběh 1. bosého výletu Bosá Boseň - popis:

 

29/8/2015 se v Českém ráji konal 1. ročník každoročního bosého výletu pro začátečníky i zkušené, pro malé i velké. Rozloučení s létem startovalo z obce Boseň, tamtéž jsme se večer  i vrátili. Odložili jsme své nepřirozené a zdravotně závadné boty a vyzkoušeli novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky naboso. Ve skupině stejně smýšlejících pohodových lidiček jsme zažili mnoho zábavy.

Výlet činil ca 10 km. Bylo nás 30 + 4 psíci. Skupinka byla nesmírně různorodá - lidičky z různých koutů Čech, různých profesí, věk od malých dětí po dospěláky. Někteří byli zkušení bosochodci, někteří šli poprvé. Počasí nám velmi přálo - teplo, sluníčko.

Jako první jsme navštívili hrad Valečov. Zcela jednoznačně jsme zde tvořili drtivou většinu, majoritní skupinu. Obutí lidé byli v menšině, ojedinělí. Tedy docela výměna rolí. Ti obutí byli v tu chvíli za exoty. A  byli bychom se mohli začít pošklebovat: "Jé, hele, von má boty!", "To je blázen, nohy mu v botách hnijou zaživa!", "Nechtěl bych bejt u toho, až se večer zuje, leda s gasmaskou!", "Hezky si v botách mrzačí prsty.", "Hele, ta máma nutí  své dítě, aby si ničilo nohy v botách - sociálku na ni!", "To je asi nějaká sekta, která skrývá nohy.". A hned bychom si je fotili a fotky dávali na FB stránky Divnolidi... Atd. atd., zkrátka bychom mohli mít podobné chování a hlášky, které jako bosochodci vídáme a slýcháme od obuté veřejnosti běžně.

Mimochodem, pan kastelán měl velice hezké boty, tedy na pohled. Jinak klasická obuvnická tortura - tvrdá podrážka, úzká zvednutá špička, podpatek...Pravý opak zdravých bosých botek.

Zatímco balanční stezka, chůze po kládě a válení sudů děti normálně bavily, bláto bylo bezkonkurenční zábavou i pro dospělé. Děti byly úplně na větvi z toho, že na ně nikdo neječí: "Opovaž se chodit do toho bláta, kdo má ty boty pak čistit!!" Naopak, shodli jsme se na hlášce, že co z nohou  do večera neopadá samo, poberou peřiny... :-)) Výsledkem byly krásné přírodní ponožky a když se posypaly pískem, byl z toho hezký dvojobal.

Moc hezký byl skalní hrad Drábské světničky, u kterého jsme se též dozvěděli, jak si umývá nohy obr Dráb, viz foto. Pokračovali jsme Studeným průchodem, kde i v létě teplota nepřekračuje 10°C. Jeden pán se tam hezky rozmajznul, nepochybně kvůli botám - neměl dobrou zpětnou vazbu o terénu mezi chodidlem a mozkem, pozdě zjistil, že povrch je klouzavý...

V restauraci Na krásné vyhlídce jsme uhasili převelikou žízeň a cestou zpět si vychutnali traktorovou stopu z tužšího bláta. Osvěžili jsme své nohy v jedné studené louži, kam jsme nalákali i jednu vietnamskou turistku. Nevím jak, ale někteří z nás pak měli jednu nohu Black a druhou White.

Cestou jsme zuli celkem 5 rodin. Zouváme Česko, zouváme svět :-))

Byl to fajn výlet zejména kvůli fajn lidičkám, kteří se účastnili. Lázně pro nohy, hmatový koncert :-))

Mgr. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz

 

 

Bosky pod Pokličkou; stálá galerie, další (i novější) alba viz níže

Každoroční bosý výlet pro začátečníky i zkušené, pro malé i velké. Vždy na jaře, Kokořínsko (Mšeno).


Fotografie z 1. ročníku (2015) viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosky_pod_Poklickou_I.

Fotografie z 3. ročníku (2017) viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Poklicky2017/

Fotogalerie z ročníku 2019 viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Poklicky_2019/

Průběh 1. bosého výletu Bosky pod Pokličkou:11/4/2015 se na Kokořínsku (Mšeno) konal 1. ročník každoročního jarního bosého výletu pro začátečníky i zkušené, pro malé i velké. Odložili jsme své nepřirozené a zdravotně závadné boty a vyzkoušeli novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky naboso. Ve skupině stejně smýšlejících pohodových lidiček jsme již svou zálibu nemuseli skrývat "pod pokličkou". 

Výlet činil ca 11 km. Bylo nás 27 + 3 psíci. Skupinka byla nesmírně různorodá - lidičky z různých koutů Čech, věk od ca 3 let  do 74 let, profese od elektrikáře přes IT pracovníky po učitele, architekty či právníky. Někteří byli zkušení bosochodci, někteří šli poprvé.

Počasí nám velmi přálo - teplo, sluníčko. Cestou jsme vyzkoušeli louže, bláto, písek, klády, skály, trávu atd. Prošli jsme chladnou Apatykou (údolíčko, přírodní lékárna, díky teplotní inverzi - i v létě max. 13°C - zde rostou horské léčivé byliny) a postavili pár stavbiček z přírodnin. Na Pokličkách (skalní hřiby vytvořené erozí) jsme měli delší pohodovou pauzu, během níž jsme zkusili nohama hod šiškou, skládání mozaiky a pár cviků. Spontánně a o to zajímavěji jsme vyzkoušeli i chůzi po vrstvě dost tvrdých a ostrých borových šišek. 

Cestou z Pokliček jsme hráli bosovanou-šiškovanou (název ještě není ustálen); přestřelka borovýma šiškama, které jsme házeli - jak jinak - nohama.  Procházeli jsme kolem skalních útvarů Obří hlava a Žába, dále Průsečnou skálou, kterou vyhloubili během 30tileté války Švédové.

U švédského valu jsme vyzkoušeli novou formu decimování "nepřítele" - plynovým útokem. Jenže ouha, jelikož bosé nohy nesmrdí, zůstalo jen u teorie. Aby metoda byla skutečně účinná, bylo by zapotřebí hradbami prostrčit čerstvě zutou nohu, která se celý den pařila a mučila v botě, a pak již si jen přát správný směr větru :-)

Navštívili jsme též skalní bludiště, v němž neplánovaně ale zcela stylově dva účastníci skutečně zabloudili. Závěrem výletu jsme obdivovali pěknou vyhlídku na Vrátenskou horu a Housecké vrchy (hrad Houska), obří muchomůrku a lázně Mšeno. Na náměstí pak nechyběla závěrečná očista.

Mgr. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz

 

Dlabu na sociální tabu. Stálá galerie, další (i novější) alba viz níže.

Dlabu na sociální tabu - každoroční bosý pochod centrem Prahy, pro začátečníky i zkušené, pro malé i velké. Vždy začátkem léta. Pochod je zaměřen na boření sociálního tabu chůze naboso.

Fotografie z 1. ročníku (2015) viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Velky_prazsky_bosy_den_2015

Fotografie ze 3. ročníku (2017) viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Dlabu_a_Piknik_2017/

Popis průběhu 1. ročníku pochodu "Dlabu na sociální tabu":


21/6/2015 se konal 1. ročník každoročního pochodu centrem Prahy "Dlabu na sociální tabu" pro malé i velké, pro zkušené i začátečníky. Trasa činila ca 3km a účastnilo se jí ca 20 lidiček, včetně 5ti dětí.

Pochod byl zaměřen na boření sociálního tabu chůze naboso. Trasu jsme absolvovali s pravým městským začerněním chodidel a ve skupině snáze překonali stud před okukující veřejností. Šel s námi též šéf občanského sdružení Bosá turistika.

Výlet začal jízdou historickým motoráčkem z Vysočan na hlavní nádraží. Odtud jsme šli "pod ocas" koně na Václavském náměstí. Pokračovali jsme Františkánskou zahradou do obchodního domu My (englicky, píšu schválně s "e" :-), dříve hezky česky Máj. Tam jsme navštívili obchod s obuví, kde jsme si - přes úžasné slevy - žádný módní model nekoupili :-) Ochranka myslela, že jsme nějací prapodivní cizinci, možná Indiáni, a volala na nás "Nou foto!" (píšu schválně foneticky :-). Pokračovali jsme na Staroměstské náměstí, kde jsme si šlápli na Pražský poledník. Dále jsme prošli přes Karlův most, poblíž něhož jsme viděli sochu čůrajícího Karla IV.  Tramvají, metrem a autobusem jsme se pak zavezli k pražské ZOO v Troji, kde jsme si porovnávali naše nohy s otisky nohou zvířat. Nakonec jsme obdivovali Bota-nickou zahrádku, kde rostou boty.

Vyzkoušeli jsme též "Barefoot minisandály" - pěkné ozdoby nohou, jakési Potěmkinovy boty. Vypadá to, jako byste měli na nohách sandály, ale podrážku to nemá, je to jen provázek s dekorací kolem kotníku, zaháknutý za prst.

Pochod "Dlabu na sociální tabu" navazoval na piknik Klubu českých turistů v Botanické zahradě. Tam již byl připraven informační stánek Turistiky Naboso s bosými atrakcemi a s dvěma hromadnými bosými vycházkami po botanické zahradě. Zde jsme prošli mj. šiškovištěm a kolem hrozivě vypadajících kaktusů. Kdo chtěl, mohl si též vyzkoušet autohavárii v simulátoru městské policie.

Mgr. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz

Naboso po železné stezce (via ferrata naboso). Stálá galerie, ostatní (i novější) viz níže.

Je 11/6/2016 02,40 h ráno a budík mně brutálně vytrhává ze slastné náruče spánku. V  tom okamžiku do nejhlubších pekel proklínám veškeré budíky a vstávání světa. Budím i mého devítiletého Františka. Čeká nás pořádný bosý výlet - extrémní bosé horolezení via ferrata v rakouských Alpách, které organizuje www.TuristikaNaboso.cz (čili já) a www.VzhuruDoHor.cz.

Jedeme nocí tmou z Prahy do Budějovic, kde přesedáme do mikrobusu firmy VzhůruDoHor.cz a v celkovém počtu 15ti lidí vyjíždíme do Rakouska. Od toho okamžiku nevím, které nebezpečí je dnes větší - zda horolezectví anebo značně nebezpečný styl jízdy řidiče mikrobusu. Poté, co projíždíme kolem pohádkového hradu Hohenwerfen (jižně od Salzburgu), mi padá srdce do kalhot - nad obcí Werfen se tyčí obludné, černé a takřka kolmé pohoří, zahalené v mrtvolně šedavých cárech mlhy. TOHLE proboha máme zdolat? Ještě že máme připojištěn i ten záchranářský vrtulník... Uhybáme z dálnice a vyjíždíme prudké serpentiny k dolní stanici nestrmější rakouské lanovky.

Po zaplacení nekřesťanského množství eur se vydáváme k nástupu do lanovky - již jen tato kamenitá/štěrková cesta byla pro mne očistcem. Vyjíždíme nahoru a pokračuje obdobný očistec ke vchodu do nejdelší ledové jeskyně na světě Eisreisenwelt, která měří 42 km. Jeskyně pěkná, svítili jsme si kahany, ale myslím, že slovenská Dobšinská ledová jeskyně je hezčí. Řeči a napomínání průvodce ohledně zákazu fotografování mi nepřipadaly přiměřené vzhledem k výši vstupného, ale jinak to byl dobrý skřítek...

Via ferrata je tzv. zajištěná horolezecká cesta, vybavená lany, žebříky, kramlemi, lávkami a dalšími železnými prvky. Sráz nad vámi, sráz pod vámi. Takhle jsme měli - ze startovní výšky ca 1600 m.n.m. -  zdolat horu Hochkogel (2281 m.n.m.). Příprava - proškolení a oblečení ferratového setu (popruhy, karabiny, rukavice, helmy...kromě bot samozřejmě...). Poslední fotografování "dokud jsme všichni"... A šlo se.

Ferrata byla typu A - B, tj. nejlehčí stupeň obtížnosti. Slova "nejlehčí stupeň" ovšem platil pouze pro naše instuktory, pro které to evidentně bylo něco jako procházka Babiččiným údolím. Pro mne, vyjeveného začátečníka, to byla alespoň ze začátku hotová stezka smrti.  A pro bosé nohy byla i dost bolestivá. Prostě oproti mému dosavadnímu rekordu - Sněžce, která se mi nyní zdála jako procházka po Václaváku - to bylo významné posunutí pomyslné laťky bosochození.

Dosáhli jsme výšky 1831 m.n.m., když se za hřebenem zhoršilo počasí a začaly padat kameny. Horský vůdce proto včas výstup ukončil a začali jsme se vracet. Cestou dolů - aby nám to šlo rychleji - již většina z nás obula pořádné boty, mně stačily ponožkoboty Leguano a synkovi Vivobarefootky z obchodu www.naboso.cz .

Již jsem si zvykl - cvakal jsem se karabinami k jistícímu lanu již rychle, jistě, takřka jen tak mezi řečí, i chůze byla jistější, volnější, rychlejší. Již žádné vytřeštěné oči a sevřené svěrače, již žádných 20 nehtů  a 32 zubů křečovitě zaťatých do skály. Cítil jsem se jako kamzík.

Horský vůdce měl pravdu - cestou zpět se výrazně horšilo počasí a rozpršelo se. Ještě že jsme to otočili, byt mi původně bylo dost líto, že jsme výstup nedokončili.

Dole nás, zmoklé, unavené ale šťastné, čekal certifikát bosochodce a placka od VzhůruDoHor.cz a www.TuristikaNaboso.cz.

"Cejtim svaly, o kterých jsem vůbec netušila, že je mám," směje se den poté úspěšná absolventka ferraty Jana. A Robin dodává: "Když jsem se probudil, myslel jsem, že to byl jen krásný sen. Teprve certifikát a další suvenýry mne ujistily, že se taková top akce fakt udála..."

Mgr. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz .

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Naboso_po_zelezne_stezce/

 

Naboso do Houslí. Stálá galerie, ostatní (i novější) viz níže.Popis z 1. ročníku (2015), fotogalerie i dalších ročníků viz níže:

Dne 31/10/2015 proběhlo rozloučení s bosou sezónou - podzimní "Dlabu na sociální tabu II." a "Naboso do Houslí". Bosky jsme šli po Václavském a Staroměstkém náměstí, šlápli na Pražský poledník. Navštívili jsme obchodní centrum Palladium, kde nás zastavil napůl rusky hovořící příslušník ochranky. Po dotazu, podle jakého právního předpisu musíme mít boty nás pustil dál. Vlakem jsme pak jeli do Dejvic a navštívili prodejnu s bosou obuví www.naboso.cz. Pak jsme pokračovali metrem a tramvají do přír.parku Divoká Šárka. Krásnou přírodou, vyhlídkami a šustivým listím jsme pokračovali kolem beznohého čerta až do přír.parku Housle a ke kapličce p.Marie, kde jsme si opláchli nohy v léčivém prameni, a následoval návrat busem do Dejvic. Účastníci obdrželi propisku s nápisem "www.TuristikaNaboso-cz - Správný krok ke zdraví."
 

20 000 metrů sněhem - stálá galerie, novější alba viz níže

V textech si můžete přečíst reportáž o dvacetikilometrovém bosém výletu ve sněhu a text o chození naboso v zimě.

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/20_000_metru_snehem

Diskuzní pořad DUŠE K. s hercem p. Jaroslavem Duškem. Stálá galerie, ostatní (i novější) alba viz níže.

Fotografie viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/DUSE_K.

TV záznam viz: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10000000034-divadlo-kampa/215251000300088-chozeni-na-boso/

 

Prezident Václav KLAUS podporuje bosé nohy. Stálá galerie, ostatní (i novější) alba viz níže.

Pan prezident (exprezident) Václav Klaus přijal letáček www.TuristikaNaboso.cz, prohlásil, že chůze naboso je zdravá a má patronát nad Pražským bosým během (Prague barefoot run). Dovolil jsem si jej pozvat na chůzi po ostrých střepech (zajišťoval p. Mrhač), už jen za tu slavnou amnestii ;-) . Pan prezident se sice neprošel, ale prohlásil, že tam pošle svou ochranku, aby prokázali, jak jsou to ostří hoši. Nešli.  ;-)

Na stupních vítězů stanuli a ceny z rukou p. prezidenta přijali též:

p. Petr Mühlhans, šéf pražského obchodu naboso- bosá obuv, která neničí nohy a spojuje výhody bosé chůze se společenskou a ochrannou rolí bot; též výuka běhu a zdravého chodidla.

p. Lukáš Findeis, též lektor běhu,

Ze skutečnosti, že hned dvě ze tří míst na stupních vítězů obsadili človíčci ze společnosti naboso s.r.o., která kromě prodeje bosé obuvi provozuje též kliniku běhu a zdravého chodidla, vidíme, že to nemůže být náhoda. Prostě v nabosu jsou odborníci na slovo vzatí (spíše řekněme odborníci na krok vzatí :-)) .

Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz

Videowww.youtube.com/watch?v=Mxrs7MTuTUg&feature=youtu.beyoutu.be/z42qVu2Oxlc

Fotogalerie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Vaclav_Klaus_podporuje_bose_nohy

 

Hmatová stezka Měšice. Stálé album, ostatní (i novější) viz níže.

 

Hmatové stezky pro bosé nohy rostou jako houby po dešti a těší se stále větší oblibě. V září 2016 vznikla lesní hmatová stezka v Měšicích u Prahy, v anglickém parku ca 100m jihovýchodně od rokokového zámku rodu Nosticů (nyní nemocnice). Stezka je relativně dlouhá (70m) a originálně řešená (má průchod mezi stromy, schody, přemostění, zakomponovaný pravý pařez...).

Slavnostní otevření proběhlo v rámci akce Dejte Bacha na Beatles - koncertu vážné i moderní hudby špičkového žesťového kvintetu Czech Brass. Dále se konala komentovaná prohlídka revitalizovaného zámeckého parku, velká část účastníků šla - jak jinak - naboso. U hmatové stezky byl zajištěn zajímavý  bosý program - chůze ve střepech, bosá dílna (10 činností pro bosé nohy) a prezentace bosých bot (www.naboso.cz).

Stezku navrhnul a bosý program zajistil p. I.Slouka (www.TuristikaNaboso.cz), investorem a stavitelem stezky je p. M.Smažil (Zahradnické služby Měšice, odkaz viz oddíl Služby nebo Odkazy).

Fotogalerie viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/bosa_stezka_a_dilna_Mesice/

 

B) Ostatní méně důležitá alba.

Jde převážně o starší a méně důležitá alba, z akcí, které neprobíhají pravidelně. Z časových důvodů sem budou další alba přibývat spíše již jen ojediněle.  Není v mých časových možnostech sem dávat fotografie z úplně všech akcí, kterých rok od roku přibývá je jich jak hub po dešti :-)

Den bez aut - firewalking 22/9/2017

Bosý den na zámku Stránov 30/9/2017

Fotografie Den bez aut viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Den_bez_aut_firewalking/

Fotografie Stránov viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Stranov_2017/

Teplicko-adršpašská 33 16/9/2017 

Bosé trasy TA33 2017 se zúčastnili pouze 3 lidé, ale o to odvážnější, že pršelo a bylo asi 10°C :-)

Fotografie viz

 

turistikanaboso.rajce.idnes.cz/TA33_2017/

Lesní pedagogové 14/6/2017 

Školení 100 lesních pedagogů Lesy ČR v bosé problematice.

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/lesni_pedagogove/

 

Zeměrájem naboso, 10/6/2017 

Nádherný bosý den, který pořádal zážitkový park Zeměráj, www.zemeraj.cz/

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Zemeraj_2017/

 

Naboso do Ráje, 20/5/2017

Bosého výletu se účastnilo ca 12 lidí, prošli jsme krásnou přírodou Labských pískovců. Cestou jsme zuli i několik Němců, pořídili si lesní ponožky a viděli nohy růst ze skály :-)

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Naboso_do_Raje_2017/

Bosky na jarmarku zámek Rohozec, 13/5/2017

Zouváme čím dál tím víc lidí :-) Bosý program za zámku Hrubý Rohozec byl velmi úspěšný.

Velký zájem byl jak o chůzi ve střepech, tak o chůzi ve žhavém uhlí (jedna maminka se v uhlí prošla i s miminkem). Zájem byl též o bosou dílnu a bosé boty www.naboso.cz.

Bosé vycházky se účastnilo ca 25 lidí, prošli jsme nejrůznější povrchy včetně úžasné prolézačky na kořenech velkého stromu. Chodili jsme i poslepu a nohama si nahmatávali cestu. Závěrem jsme si nohy zchladili v bazénku.

Bosého dne se zúčastnilo i pár bosých pejsků, dal se koupit i obří croissant a vidět jsme mohli i Šmoulí nohu a modré stopy.

Srdečně zvu na další bosou akci - 20/5 výlet Naboso do Ráje, viz www.turistikanaboso.cz/akce/ Na tomto výletu se dokonce potká i pár pralidí, zatím tedy v moderním oblečení, kteří se v létě budou účastnit pravěkého pobytu Tlupa, více viz www.turistikanaboso.cz/tlupa/

Fotografie z Rohozce viz   turistikanaboso.rajce.idnes.cz/naboso_Rohozec_2017/

Běžte do háje!, 22/4/2017

 

Dne 22/4/2017 se uskutečnila akce Běžte do háje! viz BĚH ČIMICKÝM HÁJEM.jpg (868,6 kB)

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bezte_do_haje_2017/

Pražský den naboso, 25/6/2016

Fotogalerie viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Prazsky_den_naboso/

Reportáž:

Dne 25/6/2016 se v Praze na Hradčanech uskutečnil Pražský den naboso. V jižním cípu parku Maxe van der Stoela (u ul. Hládkov) totiž vznikla zcela nová hmatová stezka pro chůzi naboso.

Stezku připravila společnost naboso s.r.o., prodejce bosé obuvi (www.naboso.cz), společně s webem www.TuristikaNaboso.cz (pořadatel bosých akcí). Celou akci financovala Praha 6 (www.praha6.cz) a stezku stavebně provedla Bosá turistika z.s. (www.bosaturistika.cz).

Den začal sluneční výhní, bylo asi 400 °C nad nulou :-) Stezka byla slavnostně pokřtěna mladým kokosem a následně ji bosky prošlo cca 130 lidí. Všem bez vyjímky se chůze naboso, stezka i Pražský den naboso líbily, jeden z evaluačních dotazníčků jsme dokonce dostali vypsaný nohou :-)

V průběhu dne byl zajištěn pestrý program:

- bosý výběh, lekce přirozeného běhání (p. Petr Mühlhans, www.naboso.cz)

- bosá dílna (9 činností pro bosé nohy,p. Igor Slouka,  www.TuristikaNaboso.cz)

- chůze po střepech (p. David Mrhač, www.bosaturistika.cz)

- představení barefoot obuvi (obchody www.naboso.cz, www.leguano.cz)

- bosá vycházka (p. Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz).

Poněkud netradičně probíhala naposledy jmenovaná bosá vycházka. Užívali jsme si vodní a balanční atrakce, když nás překvapila bouřka. Padaly i kroupy o průměru menšího míčku, zásah do hlavy docela bolel.

Po návratu jsme smutným okem shlédli vytopený stánek, ale jedno pozitivum na tom počasí bylo. Chůze naboso v ledových kroupách. V nové hmatové stezce se totiž objevil i tento poněkud neplánovaný materiál. Takže mohli být spokojeni ti, kteří předtím říkali, že stezka je od sluníčka moc rozehřátá a že by potřebovala ochladit...

Igor Slouka, www.TuristikaNaboso.cz

 

 

Naboso  v Českém ráji, 15/8/2015

 

Dne 15/8 se uskutečnila akce Naboso v Českém ráji, pořádaná p. Cecilií Aubrechtovou.

Účastnilo se ca 30 lidí, z toho ca 1/3 dětí. Terén byl kombinovaný - jak pohodový, tak náročnější. Zuli jsme ca 3 další rodiny. Zažili jsme i déšť (bláto a louže). Výlet a zejm. občerstvení nám komplikovaly a otravovaly všudypřítomné přemnožené vosy. Možná příště uděláme akci "Šlápni bosý na hnízdo vosí" :-))  Celý den byl moc pěkný, velké díky Cecilii :-))

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Naboso_Ceskym_rajem_-_Sedmihorky

Bez holinek vodou k vodě (vloženo 22/7/2015)

V odkazu níže najdete fotografie z netradičního bosého výletu - šli jsme potokem a "džunglí" ke koupališti Lhota a zpět.

turistikanaboso.rajce.idnes.cz/bez_holinek_vodou_k_vode/

Naboso na Frýdštejn. Vloženo 15/6/2015.

Výlet na Frýdštejn se nad obyčej vydařil. Viděli jsme psa v autíčku. Napásli jsme se jahodami a borůvkami. U hrádku Drábovna se dle našeho vzoru zuli další tři turisté. Viděli jsme pravé krávy a dali si velmi  zdravý oběd. Navštívili jsme hrad Frýdštejn a hrad Vranov-Pantheon, kde jsme se málem rozpustili horkem a vypili hektolitry cocacoly. Ošetřili jsme jeden škrábanec a vykoupali se v Jizeře. Cestou zpět jsme měli pro sebe celé vlakové kupé a děti, napumpované cocacolou, celou cestu řádily. Závěrem těsně před nádražím Čakovice chcípl motor lokomotivě a děti se ještě před večeří proběhly vedle auta. 

Foto viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosky_na_Frydstejn

Bosky v Třeboradicích 2015. Vloženo 7/6/2015.

Dětský den v Třeboradicích se vydařil. Bylo pěkně, možná až moc horko. Celý den jsem byl naboso a zouval lidi na mých atrakcích. Proto mě poněkud zaskočila nabídka Globusu, kterou jsem dostal po večerním nákupu. Zřejmě si již všimli, že již třetím rokem chodíme nakupovat bosí, zanalyzovali tento fakt a učinili geniální marketingový tah ;-))

Viz foto
turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosky_v_Treboradicich_2015/

Z nouze bosky či v pytlíku. Vloženo 30/5/2015.

Během projektových dní byly děti v ZOO (zajímavé srovnání nohou opic a lidí) a v př.parku Vinoř (zajímavé ponožky pro chůzi v mokrých botách a bosky z nouze po namočení bot v potoce).


https://turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosky_z_nouze_a_v_pytliku

Bosky na Karlův hrad, vloženo 24/5/2015

23/5 vyrazil školní turistický kroužek na Karlštejn. Ráno jsme navštívili hřiště u hlavního nádraží v Praze. Poté jsme jeli do Vráže u Berouna a odtud pěšky na nejhezčí český hrad. Cestou jsme smočili chodidla v léčivé svaté vodě u kostela v obci Svatý Jan pod Skalou. Poté jsme šli kolem Bubovických vodopádů. Turisté, které jsme potkávali, neváhali žertovat, např. v tom smyslu, že Baťa zdražil boty, takže KČT nyní chodí naboso. Potkali jsme též několik turistů, kteří již turistiku naboso znají, a jednoho turistu, který také šel bosky. Po krásné louce jsme došli do obce Karlštejn a stihli jednu z posledních prohlídek a utratili majlant za suvenýry. Závěrem výletu děti přišly s nadšením na další formu vedení turistiky - vedoucí instruktor jede v autě, děti běží po chodníku vedle... :-))

Fotografie viz: turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosky_na_Karluv_hrad

Škola v přírodě Harrachov, vloženo 2/5/2015

Čakovická 4. třída jela na školu v přírodě, kde bosé nohy rozhodně nebyly zakázány.

Fotografie z prvních 4 dnů viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/skola_v_prirode_Harrachov_1._az_4._den/ a dále pokračování na  turistikanaboso.rajce.idnes.cz/skola_v_prirode_Harrachov_4._az_7._den/

Reportáž ze školy v přírodě - 4. třída ze ZŠ Čakovice vyrazila do Harrachova:

Pá 1. den: Odjezd od školy, cestou se nám věnovala paní delegátka z dětské cest.kanceláře CK2, která, jak jsme s potěšením zjistili, poskytuje služby na vysoké profesionální úrovni. Jeli jsme autobusem značky MAN (a to byla Velká Výhoda, viz níže). Ubytování jsme měli v hotelu DIANA, viz www.DianaHotel.cz. V tomto milém dřevěném horském hotýlku jsme byli opečováváni jako v peřince, paní vedoucí Jana Szábová nám se svým rodinným personálem zajišťovala perfektně veškeré služby a projevovala vpravdě vysoce nadstandratní vstřícnost a ochotu. Tímto paní Janě MOC MOC děkujeme. Odpoledne jsme jeli lanovkou na Čertovu horu. Některé děti dle chuti mohly po celou dobu školy v přírodě zkoušet novou formu zdravé, pohodové a zajímavé pěší turistiky, turistiku naboso (blíže viz www.TuristikaNaboso.cz). Užili jsme si sníh, koulovačku, viděli jsme skokanské můstky a vyšli na Janovu skálu. Tam jsme potkali Krakonoše (Ginger) a jeho pomocníka (Pavel S.). V podvečer jsme si hráli u hotelu Diana - trampolína, beeball, vodní kolo, potůček. Večer hra Pukec a diskotéka.

So 2. den: Návštěva lanového parku. Cestou jsme viděli těžbu dřeva pomocí koně a hráli s kolíčkem hru klíště. Nejvíce nezpozorovaných klíšťat ovšem měl pan učitel či Gigner. V parku nás čekal program Pašerácká výprava, včetně váhy na děti (balanční lávka) -  tímto z dětí byly Vážené dámy a Vážení pánové. Pak adrenalinové lezení a skákání ve výškách, pud sebezáchovy děti nechaly asi v Praze :-) . Cestou zpět jsme si pohráli v Jizeře. Odpoledne jsme navštívili bobovou dráhu a viděli unikátní botanický úkaz - strom Botovník. V podvečer následovaly hry u hotelu a opékání, včetně výroby černého uhlí z rohlíku, a večer pravěký  film Osada Havranů.

Ne 3. den: Byl ve znamení nepatrné smůly. Vlaky měly mezi Harrachovem a Kořenovem výluku, takže jsme museli jet náhradním minibusem. Svezli jsme se ozubnicovou dráhou Kořenov - Desná, Riedlova vila. Ovšem muzeum zubačky nás také vypeklo  - pusto, prázdno, bez informací, nikdo nic nevěděl, na dveřích visela otevírací doba na Velikonoce... Místo toho jsme šli do harrachovské sklárny. (Tentokrát povinně v obuvi, neboť tam všude byly ministřepy. Ovšem mé boty jsem musel půjčit synkovi, který si boty nějak nevzal s sebou, takže jako jediný jsem šel ve sklárně bos, naštěstí bez újmy na zdraví :-) Večer se začal zhoršovat jeden úraz z období před odjezdem (prstík skříplý do dveří), takže nechybí ani fotky z chirurgie v Jablonci n.N.


Po 4. den: Rozdělili jsme se na dvě skupiny, spojené profesionálními vysílačkami Motorola. Jedna skupina, nazvěme ji Lázeňská vycházka, šla z hotelu Diana přes Harrachov, Mumlavské vdp. až na křižovatku Krakonošova snídaně. Tam se (po převzetí odpalých turistů z 2. skupiny) otočila a vydala se na cestu zpět do hotelu. Druhá skupina, Horalé, která se přes Harrachov svezla busem a na Krakonošovu snídani dorazila s předstihem, pokračovala ve ztenčeném počtu  k prameni Labe. Počasí bylo nádherné, sníh v kombinaci s opalováním. Nahoře se nám otevřely nádherné pohledy na Sněžku, Vysoké Kolo a Violík. Pramen Labe (1380 m.n.m.) byl ovšem bohužel pod sněhem. Výstup byl již poněkud náročnější, což se projevilo gigantickou spotřebou jídla - děti kompletně vybílily své batohy a sluply i oběd, svačinu a další zásoby pana učitele, který alespoň trochu shodí svou lehkou nadváhu :-). Cestou jsme šli Liščí stezkou, viděli žáby a pohráli si i na hřišti. Do Diany jsme se dovlekli z posledních sil, přičemž ostatní (skupina Lázeňská vycházka) na nás schutí skandovali slova "nohy, chodit", která jsme již nemohli ani slyšet :-) Následovala večeře s pozváním na limču.


Út 5. den: Dopoledne kombinace návštěvy lékaře (jedno dítě lehká viróza, nikoli ta Zemanova) a nákupů v centru Harrachova. Odpoledne návštěva sportcentra - bowling a solná jeskyně. A začalo sněžit... Večer soutěž ve "švihlé chůzi" (prostá chůze naboso pana učitele byla svorně vybučena jako nedostatečně švihlá (!)  :-) a opět disco.

St 6. den: Navštívili jsme kulturní památku - protrženou přehradu na říčce Bílá Desná. Cestou jsme objevili novou formu turistiky. K alternativním formám turistiky KČT, jako je běžecká či bosá turistika, tímto přidáváme Sedací turistiku. Ta spočívá v tom, že turisté ujdou 250 m a sednou si, pak zase 250m a zase si sednou... :-) Pohráli jsme si v říčce Desná a vraceli se do Diany. Tam obyvatele jednoho pokoje čekalo překvapení - letecký den. Ten spočívá v tom, že kdo má v pokoji binec, tomu vychovatelé "přesunou" věci ven z okna nebo jako v tomto případě jen na chodbu.  Večer jsme měli karneval, kde byl vidět např. i tanec Krakonoše (paní Jana, naše milá paní domácí) s pračlověkem (Šimon). Někteří mohli i zahlédnout míhající se Bílou paní.


Čt 7. den: Nadešel neuralgický bod - balení. Pro naše ložní  prádlo musel přijet i náklaďák. Podařilo se umluvit pana řidiče, dopravce, cestovní kancelář i delegátku, kterým děkujeme za vstřícnost, že jsme mohli cestou zpět ještě jednou navštívit bobovou dráhu. Zpět jsme jeli autobusem značky BMC, což - dle naší neblahé zkušenosti - zcela určitě znamená Blinkat Mezi Cestami.  Nevím, zda a kde měl autobus motor a těžiště (vzadu totiž  byl prostor na kufry), ale bus této značky se kolébal jako parník kapitána Korkorána v rovníkové bouři. Mořská nemoc na sebe nedala dlouho čekat, čtvtina dětí ráno snídala zbytečně... :-) Nyní jsme mohli docenit autobus značky MAN, Malý Ale Neblinkací, kterým jsme jeli předchozí pátek.  Po šťastném návratu  do Čakovic  bude v pondělí ve škole  následovat burza - na místě, kde jsme vystoupili, zbylo pití, tepláky, hromada již aromatizovaných ponožek a dokonce jedny docela pěkné zánovní boty...

TT - Tetín, Techmania, vloženo 2/5/2015

Z organizačních důvodů spojily své síly hned dva školní kroužky - Klub zvídavých dětí a Turistika pro zdraví. Jeli jsme do vědeckého parku Techmania v Plzni a pak bosky z Berouna na Tetín.

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/TT_Techmania,_Tetin

Reportáž:

1. část - Plzeň, Techmania

Z Čakovic jsme vyjížděli historickým motoráčkem, děti měly možnosti se podívat i do kabiny strojvedoucího a vyzkoušet si otevírání oken na kliku. Na hlavním nádraží děti prozkoumaly památník p. Wintona a v pokladnách nás uvítala ovečka Šo (Shaun). Cestou do Plzně děti hrály různé hry a zkoušely rozlousknout srdíčkový hlavolam. Plzeňský kšandobus nás pak zavezl k Techmánii.

Tam jsme vlastními těly vyzkoušeli sluneční hodiny, navštívili 3D projekci v planetáriu a prošli mraky vědeckotechnických atrakcí. Mimo jiné zde byl prezentován samonosný oblouk (který nepotřebuje žádné podpírání), včetně klenby nohy. 

2. část - bosý výlet na Tetín

Část skupiny v Berouně vystoupila, shodila z nohou boty a šla naboso na hradiště Tetín. Přesto, že pro některé děti šlo o bosou premiéru a přesto, že celá cesta byla relativně velmi kamenitá, děti byly velmi statečné, neobuly se. Na Tetíně se nám otevřel nádherný výhled na údolí Berounky a jedni turisté nás tam  poněkud úsměvně nazvali nahatou skupinkou. Část cesty se děti svezly povozem taženým koněm, hodně si hrály vč. hry na zombíky. I po několika kilometrech měly děti relativně velmi čisté plosky nohou a s úsměvem jsme konstatovali, že ve škole či v nákupním centru se plosky zašpiní kupodivu mnohem a mnohem více, dočerna dočerna.  Závěrem výletu jsme osvěžili svá chodidla v potůčku. Ujely nám dva vlaky, z toho jeden takříkaje přímo před nosem, to vše  k velké radosti dětí, které na melodii "Starej Donald farmu měl" zpívaly "Už nám ujel další vlak, heja heja hou". Určitou satisfakcí nám pak byla jízda v 1. cestovní třídě, kam jsem náhodou vlezli a již jsme tam zůstali.

Otisky, BeeBall, Malá Skála2  vloženo 22/3/2015

V tomto albu máme školní fotografie ze Státní Opery, zatmění Slunce, dále boskovýlet na Malou Skálu2, hru BeeBall (bezpečný indoor baseball pro děti) a otisky chodidel + výroba šablon. Šablony děti vkládaly do bot a zjišťovaly, zda jim boty nejsou malé. Z otisků jsme si udělali výstavku na nástěnce. Horší byla likvidace nepořádku - potřebovali bychom hadr a hlavně nějaké umyvadlo na nohy... :-))

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/otisky_beeball_vylet

Poslední puchýř, vloženo 20/11/2014

14. - 16. 11. 2014 proběhla akce KČT "Za posledním puchýřem" v Benešově u Prahy. S laskavou podporou KČT proběhla jak prezentace turistiky naboso pro funkcionáře a lektory KČT tak výlet po trase na Konopiště a k malebnému kostelíku Chvojen. Přidali jsme si též Neštětickou horu s rozhlednou. Tím s největší pravděpodobností končí letošní hromadné bosé akce, k dalším dojde opět na jaře :-)

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Posledni_puchyr

Pravěké boty, vloženo 20/11/2014

V listopadu jsme ve škole prožili Haloween. Není to sice tradiční český svátek, ale aspoň byla legrace. Také jsme byli v pravěku - přivezli nám do tělocvičny mamuta a podobné záležitosti. Dokonce jsme měli možnost si udělat pravěké boty. Turistický kroužek vyrazil vlakem do Košátek a tam jsme si také trochu zahráli mimoděk na pravěk. Děti milují bláto a nebylo síly, která by je zdržela toho, jít se slovy "Fuj, to je krásné bláto" rovnou do toho nejhlubšího :-) Pak ještě na nohy druhá vrstva obalu ze suchého písku (jako strouhanka) a měli jsme rovnou přepadení divochy z ostrova Řízek.

Fotky viz:

turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Listopad,_vylet_Kosatky

Sněžka - školní turistický kroužek, vloženo 30/10/2014

Školní kroužek Turistika pro zdraví (www.TuristikaNaboso.cz) vyrazil 25/10/2014 na Sněžku, na benefiční pochod pořádaný občanským sdružením Bosá turistika. 

Fotografie viz turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Snezka_2014

Cestou jsme si koupili v "mekáči" "hepymíl", takže nám alespoň lépe ubíhaly časové ztráty na nekonečných semaforech a objížďkách (krtci z celé Evropy se totiž asi rozhodli rozkopat polovinu silnic v celém Podkrkonoší). 

V Peci jsme se srazili se skupinou Bosé turistiky o.s. a vyfotili se pro Krkonošský deník. Skupina dospělých však dětské skupině opět (jako loni) poněkud neturisticky a nesolidárně v zápětí ukázala paty a tak jsme šli na Sněžku zase v zásadě sami, na ocásku, společně ještě s jednou rodinou. Dlužno říci, že šéf Bosé turistiky s částí skupiny na nás alespoň počkali na Obřích bd. a na vrcholu Sněžky, takže jsme se mohli vyfotit i společně.

V Obřím dole jsme měli zataženo a zimu. Ve vyšších polohách však bylo sluníčko a takřka horko, kromě vrcholu Sněžky (1,9 °C). Děti dle chuti, povrchu a počasí šly občas bosky, většinou však v obuvi.

Prohlédli jsme si historickou vodárnu a dali si pauzičku u Rudného vdp. V Obřím sedle jsme se vyfotili  s částí hlavní skupiny a mj. jsme viděli zajímavou imitaci sandálů - člověk vypadá, jakoby měl sandály, a přitom je bos.

Na vrcholu Sněžky jsme zjistili, proč se hoře říká Sněžka - byl zde již  první letošní sníh. Připadali jsme si jako v Himalájích, jako na střeše světa. Krásná inverze - svět pod námi se topil v mracích, my měli sluníčko. Nahoru jsme šli 5 hodin, průměrná rychlost 1,6 km/h. Celkově jsme ušli ca 8 km, nutno všad odpočítat "hvězdicování" džípíesky :-) na vrcholu. Nastoupali jsme celkem 677 metrů.

V poštovně jsme si dali polévku a pizzu, koupili medaile a hurá  dolů lanovokou. Kabinka nové lanovky  jela cca 20 km/h a klesala ca 1,2 m/s. Zajímavý byl průlet mrakem - při jízdě  z Růžohorek jsme se zanořili do mraku, projeli jsme jím, a pak již byl klasicky nad našimi hlavami.

Závěrem jsme se povozili na bobové dráze a pak opět kroužení objížďkami kolem Jilemnice a sakrování na nesčetných semaforech. Nicméně zdrávi (a děti takřka neznaveny) jsme dojeli domů, k naší škole. Děti počítaly, že jsme nafotili 30 fotek. Ve skutečnosti jich bylo (před probírkou) 211 :-)

 

Bosý program posvícení Praha Třeboradice, vloženo 30/9/2014

Na Třeboradické posvícení nám vyšlo skvělé počasí. Tradičně v programu bylo 9 atrakcí - činností pro nohy: zouvání bez pomoci rukou, skládání mozaiky, kreslení a psaní, otisk chodidla, hod na cíl, vázání uzle, stavění kostek, navlékání kroužků a dráha poslepu. Nechyběl infostánek. Účast hojná, líbilo se. Jen nám trochu přidělala vrásky přepadová návštěva inspektora c.k. Zemské školní inspekce... :-)

Fotografie viz  turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Bosy_program_-_posviceni_Praha_Treboradice

V zdravém těle zdravý duch, Naboso na Velký Zvon, vloženo 20/9/2014


https://turistikanaboso.rajce.idnes.cz/V_zdravem_tele_zdravy_duch

https://turistikanaboso.rajce.idnes.cz/Naboso_na_Velky_Zvon